Selçuk Erdoğan

Selçuk Erdoğan 1956 yılında Manisa’da doğdu.
1972 yılında girdiği Eskişehir Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi
İnşaat Mühendisliği bölümünü son sınıfta bırakarak 1978 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Sanatlar Fakültesi’ni kazandı. 1983’de grafik bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında reklam ajanslarında grafiker olarak çalıştı. Diploma projesiyle birlikte çocuk kitapları resimlemesine yöneldi.
Playboy, Playman, Erkekçe, Penthouse, Bravo gibi çeşitli dergilerde makale illüstrasyonları yaptı ve çok sayıda çocuk kitabını resimledi.
Playboy’da yayınlanan bir illüstrasyonu Japon
İllüstrasyon yıllığı olan JCA Annual’de yayınlanmaya değer görüldü.Bu arada resim çalışmalarını sürdürdü. Çeşitli yarışma ve sergilere katıldı.
1990 yılında üniversitede amatör olarak başladığı çizgi film çalışmalarını Tele Çizgi çizgi film şirketine girerek profesyonel olarak devam ettirdi. Birçok çizgi filmin backgroundlarını hazırladı.
1992’de Pasin Animasyon’da ve 1993’de Ella Production şirketlerinde background çalışmalarını sürdürdü.
1993 yılında iki ortağıyla birlikte Kültür Bakanlığı’na “Ormandaki Apartman” çizgi film projesini sundu. 35 proje içinden Kültür Bakanlığı tarafından yaptırılmaya hak kazandı. 1995 yılında bu proje Fransa’da yapılan Annecy Çizgi Film Festivali’nde Kültür Bakanlığı tarafından Türkiye’yi temsil etmek üzere seçildi ve gösterime girdi.
1994 yılında çizgi film şirketinden ayrılarak duvar resimleri yapmaya başladı ve kendi Resim Atölyesi’ni kurdu. Firmalar ve evler için profesyonel ressamlardan oluşan ekibiyle birlikte duvar resimleri yapmakta. Duvar resimlerinde çok değişik tekniklerin yanısıra, Trompe L’oiel (gerçeklik hissi veren resim) çalışmaları da yapmakta. Ayrıca atölyesinde resim kursları vermektedir.
Sergiler:
2004 Elit Sanat Galerisi- Anadolu’da Bir Gezinti
2010 Moda Deniz Kulübü Sanat Galerisi – Zeytin’in Gövde Gösterisi
2011 İzmir Konak Belediyesi Türkan Saylan Sergi Salonu – Zeytin’in Gövde Gösterisi
2011 Aradabir Birarada – Ortaköylü Sanaçılar Sergisi – Ortaköy Sanat Galerisi

%d blogcu bunu beğendi: