Sorular Cevaplar

Resim ile ilgili sorularınızı Selçuk Erdoğan yanıtlıyor… Şimdiye kadar gelen soruları cevapları ile bu bölümde bulabilirsiniz. Sorularınız için selcukerdogan@resimatolyesi.com adresine email gönderebilirsiniz.

Herkes resim yapabilir mi? Resim için yetenek gerekli midir?

Herkes resim yapabilir, resim için yetenek gerekli değildir. Yetenekli olmak avantaj sağlar ama yetenek kesinlikle gerekli değildir. Resim yapmayı seven, isteyen ve buna zaman ayıran herkes rahatlıkla öğrenebilir.

Resim yapmayı nasıl öğretiyorsunuz, uyguladığınız belirli bir sistem var mı? Kursa katılan herkes öğrenebiliyor mu?

Kursa katılan herkes resim yapmayı öğrenebiliyor. Öğrencilerime kendi geliştirdiğim bilimsel teknikler sayesinde resim yapmayı öğretiyorum. Herhangi birşeyi öğretmek için bunu mutlaka bilimsel temellere oturtmak, insanların algılayabilmeleri ve yapabileceklerine inanmalarını sağlayabilmek için gereklidir. Benim öğrettiğim teknikler bu söylediğim koşulları oluşturduğundan öğrenciler için öğrenme ve yapabilme kolaylığı sağlıyor.

Çocuklara yönelik resim kurslarınızda  nasıl bir teknik uyguluyorsunuz ?

8-12 yaş arasındaki çocuklarda çocukların özgürce davranmalarına olanak tanıyorum. Onların hayal gücünü sınırlamamaya hatta tam tersine içlerinden geldiği gibi duygularını dışa vuracak ortamları hazırlamaya özen gösteriyorum.  Yaptıkları resim üzerinde öncelikle kendi resimlerini değerlendirmelerini istiyorum, sonra ben düşüncelerimi söylüyorum. Kendilerine olan güvenlerini kazanmaları ana hedefim.  Yetişkinlerle yaptığımız çalışmalardan çok farklı bir çalışma gerçekleştiriyoruz onlarla birlikte.

 

Herkes gördüğü resimi yorumlayabilir mi yoksa bunu için bir eğitim mi almış olması gerekir?

Bunun için tabi ki bir eğitim almış olması gerekir. Ben de atölyemde bu konu üzerinde çalışmalar yapıyorum.  Bu benim çok hassas olduğum konulardan biri. Bizim ülkemizde insanlarımız bir sanat eseri karşısında söyleyecek bir söz bulamazlar ve kendilerinin sanattan anlamadıklarını düşünerek üzülürler. Oysaki benim düşünceme göre herkes sanattan, mimariden kendine düşecek payı alabilecek bilgiye sahiptir. Yeterki onu gözünde büyütmesin. Bunun için atölyemde bir sanat eserinin hangi bilgiler ve hangi beklentiler ışığında değerlendirilmesi gerektiği konusunda çalışmalar yapıyoruz. Ünlü sanatçıların eserlerini birlikte değerlendiriyoruz.

Resim öğrenmeye yağlı boya tablo yaparak başlayabilir miyiz?

Öncelikle resim yapmanın temel bilgilerini öğrenebilmek için yağlı boya pratik bir malzeme değildir. Yaptığınızı silip hemen tekrar yapma şansınız yoktur, kurumasını beklersiniz. Yani yağlı boya ile resim yapmayı öğrenmek malzeminin doğasına aykırıdır.  Bir resmin güzel görünmesini sağlayan komposizyon, gölge-ışık, ölçümlendirme gibi temel bilgilerin başlangıçta karakalemle öğrenilmesi, pratik edilmesi gerekir. Bunlar öğrenilmeden yapılan yağlı boya tablo çalışmaları için hem çok zaman harcarsınız hem de istediğiniz sonucu alamazsınız. 

 

%d blogcu bunu beğendi: